powłoka antykorozyjna

Powłoki ochronne to nic innego jak warstwa, która zostaje wytworzona na powierzchni metalu czy też innego materiału konstrukcyjnego. Głównym celem jest odpowiednie zabezpieczenie przez korozją. Dzielimy je ze względu na mechanizm ochrony, sposób nanoszenia, skład oraz trwałość. Co warto wiedzieć na temat powłok antykorozyjnych? Jakie są ich rodzaje? Dowiesz się tego z naszego artykułu – zachęcamy do przeczytania.

Czym jest korozja?

Korozja to proces stopniowego niszczenia metali. Jest to właściwie jeden z najważniejszych czynników, który ma wpływ na żywotność różnych metali. Z tego właśnie powodu nikogo nie powinien dziwić fakt, że w dzisiejszych czasach korzysta się z powłok ochronnych, których zadaniem jest ochrona metalu (lub innego materiału konstrukcyjnego) przed negatywnymi skutkami korozji. Warto wiedzieć, że wyróżniamy dwie główne grupy powłok antykorozyjnych. Chodzi tutaj o powłoki organiczne oraz powłoki nieorganiczne.

Jakie wyróżniamy rodzaje powłok antykorozyjnych?

Pierwszą grupą powłok ochronnych są powłoki organiczne. Zaliczamy do nich przede wszystkim smary, tworzywa sztuczne, lakiery oraz farby. Natomiast drugą grupą są powłoki nieorganiczne, do których można zaliczyć powłoki metalowe i niemetalowe. Najpierw przybliżymy sobie temat powłok metalowych. Wyróżniamy tutaj:

  • powłoki anodowe – są one wytwarzane z metali mających bardziej ujemny potencjał elektrochemiczny niż materiał, który ma być przez nie zabezpieczany. Choć mogą być one wykonane z różnych materiałów, to jednak najczęściej jest to cynk. Warto też wiedzieć, że przede wszystkim stosuje się je do ochrony stali oraz żeliwa.
  • powłoki katodowe – ten rodzaj powłok natomiast jest wytwarzany z bardziej szlachetnych metali niż metal, z jakiego jest wykonana zabezpieczana powłoka.

Jeśli chodzi o powłoki nieorganiczne niemetalowe to przede wszystkim zaliczamy do nich malowanie proszkowe. Jest to jedna z najnowocześniejszych metod nanoszenia powłok malarskich, które zostają poddane wygrzewaniu w wysokich temperaturach. Ta metoda najczęściej jest wykorzystywana do pokrywania powierzchni wykonanych z aluminium i jego stopów.