Prace malarskie pozwalają na całkowitą zmianę wyglądu wnętrza lub jego odświeżenie. Aby jednak przebiegły sprawnie i zgodnie z planem, przed ich rozpoczęciem warto dobrze zabezpieczyć całą powierzchnię. Dzięki temu żaden mebel czy inny element wyposażenia nie zostanie przypadkowo zachlapany farbą, a sprzątanie po zakończonym malowaniu zajmie dosłownie chwilę. Niestety wiele osób nadal podchodzi do zabezpieczania w bardzo lekceważący sposób, przez co później muszą poświęcić dużo czasu na doczyszczanie zabrudzonych powierzchni.
Jak należy prawidłowo zabezpieczyć wnętrze w trakcie prac malarskich?
Pracami malarskimi można określić zarówno malowanie pomieszczeń, jak i pokrywanie farbą lub powłoką przemysłową konstrukcji bądź też elementów wyposażenia. Niezależnie od typu prac, odpowiednie zabezpieczenie jest podstawą zapewniającą sprawną i bezpieczną pracę. W przypadku malowania najlepiej sprawdzi się folia malarska, tektura oraz taśma papierowa. Przed rozpoczęciem prac warto uporządkować znajdujące się w pomieszczeniu rzeczy i wynieść je do innego pomieszczenia. Duże meble, których nie da się przetransportować w jednym kawału, należy dokładnie zabezpieczyć za pomocą taśmy i folii malarskiej.
Przed malowaniem pomieszczeń należy zabezpieczyć podłogę oraz listwy przypodłogowe. Do tego celu najlepiej sprawdzi się tektura lub folia malarska. Najlepiej zabezpieczyć je za pomocą taśmy papierowej, która nie pozostawia kleju i zdejmuje się z łatwością. Za pomocą taśmy należy również zabezpieczyć ramy okienne, futryny drzwiowe czy gniazdka, dzięki czemu uniknie się konieczności doczyszczania po zakończeniu malowania. W przypadku malowania konstrukcji konieczne jest pokrycie folią wszystkich elementów w otoczeniu, dzięki czemu nie zostaną zaplamione farbą.