Agregat malarski jest urządzeniem, które metodą natryskową nanosi farbę na dowolną powierzchnię. Zbudowany jest ze zbiornika na farbę, silnika oraz pistoletu, przez który farba jest wytryskiwana na ścianę czy sufit.
Pozwala to w bardzo krótkim czasie pokryć rozległe powierzchnie, dlatego dedykowany jest firmom zajmującym się pracami remontowymi, lub osobom, które z różnych powodów muszą wykonywać je często i nie chcą tracić na to czasu, malując pędzlem, np. osoby prowadzące gospodarstwo.Należy jednak pamiętać, że ten sposób malowania nie należy do najdokładniejszych, więc później koniecznym staje się bardzo często poprawianie ręczne, jeśli zależy nam oczywiście na precyzyjnym efekcie. Warto również pamiętać, że w pewien sposób ostateczny efekt zależny jest od jakości farby, dlatego warto odwiedzać takie sklepy jak Centrum Dystrybucji Farb, które mają w swojej ofercie tylko materiały malarskie najwyższej jakości. Jednak przed zakupem agregatu warto zastanowić się, który z kilku rodzajów będzie dla nas najlepszy. I choć na rynku znajdziemy modele droższe, to jednak postawienie na jakość zawsze się zwraca, szczególnie jeśli bardzo często malujemy. Ceny agregatów malarskich rozpoczynają się od 250 zł, dla drobnych, domowych urządzeń. Jednak jeśli chcemy wykonywać więcej prac np. gospodarstwie, powinniśmy rozglądać się za modelami mocniejszymi, których ceny rozpoczynają się od 5 tysięcy złotych. W przypadku prowadzenia firmy remontowej powinniśmy wybrać jeszcze mocniejszy i pewniejszy sprzęt, ale ceny tego rodzaju urządzeń wahają się w granicy 20 tysięcy złotych. Agregat malarski przede wszystkim wybiera się pod względem potrzeb, uwzględniających częstość użycia.
Rodzaje agregatów malarskich.
Agregaty, tak jak wiele urządzeń, można podzielić według kilku podstawowych kryteriów. Jednym z nich jest metoda zasilania, które kolejno charakteryzuje odmienny system i jakość pracy. Wszystko zależy od tego, jaka dokładnie zastosowana metoda nakładania farby sprawdzi się w naszych warunkach. Wyróżnia się agregaty napędzane silnikiem spalinowych oraz elektrycznym. Warto wyposażyć się w oba tego typu agregaty, ponieważ silnik spalinowy, napędzany mieszanką paliwową, będzie nam służył w obiekcie, do którego nie wykonano jeszcze przyłącza energetycznego, a pracę trzeba wykonać, lub w miejscu, gdzie dostępu do prądu nigdy nie było, a przeciąganie dwustu metrów kabla mija się z celem. Warto jednak zastanowić się nad kwestią rozwiązania podającego farbę. Wyróżnia się membranowe i tłokowe. Agregat membranowy rozprowadza farbę przez membranę, jednak to rozwiązanie, co należy od razu podkreślić, jest mało wydajne i nadaje się jedynie do drobnych prac. Agregat tłokowy rozprowadza farbę poprzez system tłoków, podłączonych do mikrokomputera. Ich wydajność jest o wiele wyższa, dlatego jeśli planujemy malować często i pokrywać farbą duże powierzchnie, to powinniśmy wybrać tylko agregat o tej budowie. Kiedy już mamy na wyposażeniu swojej firmy odpowiedni agregat, musimy dobrać do niego odpowiednią dyszę. Ta zależna jest w dużej mierze od rodzaju farby, którą chcemy rozpylać. Dla farb poliuretanowych, poliwynolowych oraz chlorokauczukowych, wielkość dyszy sięga do 0,013 cala. Dla farb olejnych wielkość ta sięga już 0,015 cala, kolejno dla farb akrylowych wynosi 0,017 cala, farb lateksowych 0,021 cala, i 0,025 cala dla farb epoksydowych. Stosowanie nieodpowiedniej średnicy dyszy, do danej farby, skutkuje jej zapchaniem. Z kolei wybór większej dyszy prowadzi do uszkodzenia pompy. Warto więc stosować się do podanych wartości.