Właściwości farb poliuretanowych

Swoje główne zastosowanie farby poliuretanowe znajdują w przemyśle budowlanym i mechanicznym. Stosowane są do malowania metalowych, żeliwnych i stalowych konstrukcji. Wyróżniamy dwa rodzaje farb poliuretanowych: jedno- i dwuskładnikowe. Okazuje się, że dzięki swoim specjalnym właściwościom doskonale sprawdzają się także do malowania powierzchni z tynku, betonu, różnego rodzaju tworzyw sztucznych, a nawet drewna. Jakie są zatem cechy farb poliuretanowych, czy się wyróżniają i jakie posiadają zalety? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Jakie właściwości wykazuje farba poliuretanowa?

Ten rodzaj farb przemysłowych to przede wszystkim trwała ochrona. Powłoka jaką tworzą farby poliuretanowe jest elastyczna oraz odporna na ścieranie. Doskonale zabezpiecza powierzchnie metalowe przed korozją i negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Chroni także przed uszkodzeniami mechanicznymi, co ma niemałe znaczenie w wielu branżach przemysłu. Właściwości farby poliuretanowej sprawiają, że działanie promieni UV nie wpływa na jej kolor i połysk, powierzchnia nią pokryta nie blaknie i nie płowieje. Bardzo dobrze zatem nadaje się na pokrycia maszyn lub konstrukcji zlokalizowanych na zewnątrz budynków. Dzięki komponentom, z których wytwarza się farby poliuretanowe (mieszanka żywic poliestrowej, polieterowej, akrylowej i specjalnych utwardzaczy) wykazują one odporność na działanie substancji, takich jak oleje maszynowe, rozpuszczalniki i inne środki chemiczne.

Czym różni się farba poliuretanowa dwuskładnikowa od jednoskładnikowej i jak nią malować?

Jak sama nazwa wskazuje farba dwuskładnikowa różni się od jednoskładnikowej dodatkowym komponentem. Ta pierwsza po zmieszaniu musi być wykorzystana jak najszybciej. Trochę łatwiejsza w użyciu jest farba poliuretanowa jednoskładnikowa, a nie odbiega swoją trwałością od dwuskładnikowej. Malowanie farbami poliuretanowymi nie należy do czynności trudnych. Przed położeniem warstwy farby należy oczywiście daną powierzchnię odpowiednio przygotować, czyli dokładnie oczyścić. Zaletą farb poliuretanowych jest fakt, że można je stosować nawet zimą, jeśli temperatura na zewnątrz nie jest niższa niż -5°C. Do malowania możesz użyć zarówno pędzla, jak i zastosować metodę natryskową.

Jakie są główne zastosowania farby poliuretanowej?

Ze względu na liczne zalety stosowania farb poliuretanowych są one niezwykle popularne. Najczęściej stosuje się je jako materiał ochronny w fabrykach i zakładach produkcyjnych, przy budowie dróg, parkingów i autostrad. Doskonale sprawdzają się do malowania maszyn rolniczych, ogrodzeń metalowych, kontenerów, hal i konstrukcji stalowych, silosów, barierek itp. Dzięki swoim właściwościom jest idealna do zabezpieczania przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.