Agregat malarski

Do malowania ścian możemy użyć tradycyjnych pędzli oraz wałków. Malowanie nimi jest szybkie, sprawne i niezbyt męczące, jednak bardzo często pozostawia nieestetyczne ślady w postaci nierówności czy pozostałości po ruchach pędzlem. Dlatego, aby stać się szczęśliwym posiadaczem idealnie gładkiej ściany, użyj agregatu malarskiego.

Czym jest agregat malarski?

Agregat malarski jest specjalnym urządzeniem, wytwarzającym wysokie ciśnienie. Pod wpływem tego ciśnienia drobne kropelki farby wtryskiwane są na powierzchnię. Następnie sprężone powietrze rozbija farbę, strumieniem okrągłym lub płaskim.

Zastosowanie

Ze względu na łatwość użytkowania urządzenia oraz olśniewające efekty po malowaniu, zastosowanie agregatów malarskich jest bardzo szerokie. Oprócz malowania ścian, używa się ich także do blacharki, malowania mebli, ścian zewnętrznych, paneli, sztukaterii, a także drobnych, ozdobnych elementów.

Rodzaje agregatów malarskich

Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje agregatów malarskich:

  • tłokowe
  • membranowe

Agregaty elektryczne przeznaczone są przede wszystkim do wyjątkowo lepkich oraz gęstych materiałów. Składają się z węża o dużej średnicy i specjalnego pistoletu. Pistolet skonstruowany jest w taki sposób, aby wytrzymywał nawet największe obciążenia.

Wśród agregatów elektrycznych, jak wyżej wspomniano, wyróżniamy agregaty tłokowe i membranowe. Tłokowe wyposażone zostały w specjalne komputery, sterujące przepływem farby. Charakteryzuje je duża wydajność i moc, a także uniwersalność.

Membranowe będą z kolei tańsze, łatwiejsze w obsłudze, a elementem roboczym będzie w nim membrana, pozbawiona elektroniki. Jej wymiany dokonamy od ręki.

Na koniec kilka wskazówek, odnośnie kupna właściwego agregatu. Weźmy pod uwagę takie czynniki jak zastosowanie, częstotliwość użytkowania, jego wydajność, ciśnienie oraz rozmiar dyszy. Ważny będzie także rodzaj używanych farb i wielkość malowanej powierzchni.

Każdorazowo korzystajmy przy zakupie agregatu malarskiego z pomocy fachowca.