Węże malarskie to jeden z podstawowych elementów każdego profesjonalnego zestawu malarskiego. Są podłączane do agregatów malarskich. Dzięki znormalizowanym końcom przyłączy oraz ciśnieniom roboczym, można je podłączać do każdego agregatu hydrodynamicznego, a także (w razie zużycia czy przetarcia) stosunkowo łatwo jest je wymienić.
Zastosowanie
Węże malarskie znajdują zastosowanie przede wszystkich w budowlance. Nie nadają się do precyzyjnych prac, jak np. malowanie niewielkich powierzchni. Sprawdzają się rewelacyjnie w malowaniu dużych powierzchni, dzięki nim można to zrobić bardzo szybko i dokładnie, gdyż pozwalają pokryć malowaną nawierzchnię sporą ilością farby. Agregaty malarskie mają dużą siłę ssącą, co w połączeniu z dobrym wężem malarskim daje możliwość malowania prawie każdym rodzajem farby – niezależnie od jej gęstości. Najczęściej są wykorzystywane przez firmy wykończeniowe, budowlane albo produkcyjne, które zużywają setki litrów farby na miesiąc.
Budowa i rodzaje
Węże malarskie występują w dwóch standardach: z gwintami 1/4” i 3/8”.
Węże 3/8” są przeważnie wykorzystywane jako węże do nakładania szpachli. Ich przekrój to około 9,5 mm.
Węże 1/4” są często wykorzystywane jako kompensatory ciśnienia, w tym celu można je łączyć nyplem redukcyjnym z wężami 3/8”.
Węże malarskie można także podzielić pod względem oplotów. Wyróżniamy węże w oplocie tekstylnym i stalowym (występują w oplotach pojedynczych, a także podwójnych). Węże w oplocie tekstylnym cechują się większą giętkością i elastycznością, te w oplocie stalowym są bardziej sztywne.
Różnią się też zakutymi końcówkami, które mogą być wykonane ze zwykłej stali lub ze stali nierdzewnej.
Budowa całego węża ma bezpośredni wpływ na jego wytrzymałość. Mocniejsze węże mogą być stosowane do wyższych ciśnień (nawet do 500 Bar.).
Po każdorazowym używaniu wąż malarski trzeba przepłukać rozpuszczalnikiem, jeśli pracowaliśmy farbą rozpuszczalnikową, a wodą, jeśli używaliśmy farb na bazie wody. Zapewni to im dłuższą żywotność. Dodatkowo można też zastosować poliamidową osłonę węża, która zabezpieczy go przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi.