paleta kolorów farb

Farby przemysłowe mają szerokie zastosowanie zarówno w biznesie, obiektach użyteczności publicznej, jak i w domach prywatnych. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie potrzebna jest szczególna trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne, wilgoć czy działanie substancji chemicznych. Farby dostępne są dzisiaj w wielu odcieniach ciepłych, zimnych, a nawet metalicznych. Czym kierować się, wybierając kolor farby?
Nie ma jednego klucza właściwego dobierania barwy farb przemysłowych, ponieważ używa się ich do rozmaitych miejsc i przedmiotów, od zbiorników z paliwem zaczynając, na bramach garażowych kończąc. Za każdym kolor powinien być dobrany indywidualnie. Z pewnością jednak warto stosować ogólnie przyjęte normy i zwyczaje.

Symbolika kolorów w przestrzeni publicznej

Nawet jeśli przepisy nie narzucają z góry konkretnego koloru do zastosowania na danym obiekcie, pamiętaj, że w świadomości społecznej barwy mają przypisane znaczenia. Jest to szczególnie ważne, jeśli farby przemysłowe mają być użyte w miejscach publicznych. I tak na przykład pojemniki na odpady powinny być malowane według norm znanych na całym świecie – kolor niebieski oznacza papier, kolor żółty – plastik, a zielony – szkło. Podobnym przykładem jest używanie kolor czerwonego, który wykorzystywany jest najczęściej przy obiektach związanych z ochroną przeciwpożarową lub służbami ratunkowymi. 

Farby przemysłowe w domach prywatnych

Przy zastosowaniu farb przemysłowych na prywatnych posesjach należy kierować się estetyką i praktycyzmem. Bramy, balustrady, elementy architektury ogrodowej i wszystkie obiekty narażone na zabrudzenia warto malować na kolory ciemne. Warto także zadbać o spójność architektoniczną domu i ogrodu, dobierając farby balustrad na przykład do barwy dachu lub drzwi. Aranżując kolorystykę przestrzeni naokoło domu, warto stosować ogólne zasady dobierania barw, które zapewniają harmonijne łączenie się ich ze sobą. Najczęściej zaleca się stosowanie barw podobnych, dopełniających lub tzw. triady barw.