Malowanie zbiorników wymaga zastosowania zupełnie innych farb niż tych, których używa się powszechnie w domu. Muszą być one odporne nie tylko na działanie wody, ale także ostrych substancji chemicznych i czynników atmosferycznych. Przeczytaj nasz krótki tekst, a dowiesz się więcej o farbach zbiornikowych.
Farby zbiornikowe to preparaty przeznaczone do malowania powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych zbiorników, w których przechowywane są substancje chemiczne, często niebezpieczne dla ludzi i środowiska naturalnego. Farby muszą więc idealnie zabezpieczać zbiornik, tworząc nieprzepuszczalną powłokę. Musi być ona odporna z jednej strony na działanie agresywnych związków chemicznych takich jak paliwa, oleje i kwasy, z drugiej strony – na działanie opadów atmosferycznych, silne wiatry, korozję i zmiany temperatur.
Popularne rodzaje farb zbiornikowych
Wśród farb zbiornikowych można znaleźć m.in. preparaty chlorokauczukowe, polecane do zabezpieczania metali żelaznych. Posiadają one dobrą przyczepność i elastyczność, jednak nie są bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych i rozpuszczalniki organiczne. Na czynniki atmosferyczne odporne są z kolei farby poliuretanowe, które można stosować min. do metali, betonu i drewna. Najczęściej jednak stosowanymi powłokami do zbiorników są farby epoksydowe, które odznaczają się wysoką odpornością chemiczną i mechaniczną. Są przy tym elastyczne, przyczepne i odporne na korozję.
Jak wybrać właściwy preparat?
Niezwykle ważne przy malowaniu jest stosowanie się do zaleceń producenta. Niektóre farby to preparaty dwuskładnikowe. Czasami zalecany jest system powłokowy, czyli położenie dwóch lub trzech preparatów (na przykład system epoksydowo-poliuretanowy), których właściwości po połączeniu tworzą bardziej wytrzymałą powłokę niż każdy z preparatów z osobna. Na rynku można dostać wiele rodzajów farb zbiornikowych, dlatego przed zakupem warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi odpowiedni produkt do konkretnego zastosowania.