Na rynku można dzisiaj dostać wiele produktów o podobnych nazwach. Farby odporne na wysokie temperatury występują jako wysokotemperaturowe, żaroodporne, ognioochronne i inne. Nie są to jednak produkty o identycznych właściwościach, dlatego ich przeznaczenie jest zupełnie inne. Wybierając farbę, nie kieruj się więc jedynie użytą przez producenta nazwą, ale koniecznie czytaj informacje zawarte na opakowaniu. Poniżej przedstawiamy podstawowe różnice między farbami wysokotemperaturowymi a farbami ognioochronnymi.
Czym są farby wysokotemperaturowe?
Farby wysokotemperaturowe powstają na bazie żywic silikonowych odpornych na temperatury nawet do 600° C. Są przeznaczone do miejsc, w których wysoka temperatura panuje stale lub przez długie okresy. Na powierzchni tworzą trwałą, mocną powłokę. Występują w wielu odmianach i kolorach. Zazwyczaj stosuje się je do malowania różnych urządzeń metalowych narażonych na działanie wysokich temperatur takich jak silniki, kominy, kotły, grzejniki, rury.
Znaczenie farb ognioochronnych w ochronie przeciwpożarowej
Farby ognioochronne to zupełnie inna grupa produktów. Stosuje się je tam, gdzie istnieje duże ryzyko wybuchu pożaru lub zniszczenia cennych przedmiotów i instalacji. Farby ognioodporne zachowują się pod wpływem ognia w specyficzny sposób – powłoka farby zaczyna pęcznieć, powiększając swoją objętość kilkadziesiąt razy. W ten sposób powstaje porowata piana, która tworzy warstwę izolacji termicznej, Dzięki niej pomalowana powierzchnia wolniej się nagrzewa.
Celem farb ognioodpornych jest ochrona elementów i instalacji przed niszczącą siłą ognia. Są one stosowane najczęściej na konstrukcjach stalowych jako element ochrony przeciwpożarowej. Dzięki opóźnieniu zniszczenia obiektów takich jak szpitale, hale produkcyjne, galerie farby ognioochronne pozwalają ludziom na ewakuację, chronią też urządzenia do momentu ugaszenia pożaru. Na rynku można także dostać tego typu farby przeznaczone również do innych materiałów, na przykład betonu i drewna.