Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że obecnie mamy do wyboru mnóstwo farb. I nie chodzi tutaj jedynie o dostępność kolorów danej farby. Mowa bardziej o rodzajach i typach farb, jakimi dziś dysponujemy. Obecnie farby to nie tylko produkty nadające odpowiedni kolor. W dużej mierze farby obecnie stosowane to roztwory, których głównym celem jest nałożenie powłoki, która ma spełniać konkretne zadanie i odpowiada materiałowi, na jaki została ona nałożona. Dzisiaj chcemy bliżej przyjrzeć się produktowi, który określa się jako farba chlorokauczukowa. Czym jest ten rodzaj farby? Jakie ma cechy charakterystyczne? I gdzie warto stosować farby chlorokauczukowe? Spróbujmy znaleźć odpowiedzi na te właśnie pytania!
Czym jest farba chlorokauczukowa?
Zacznijmy może od tego czym w ogóle jest farba chlorokauczukowa. Opisując ją najprościej jak się da, można powiedzieć, że jest to rodzaj farby nawierzchniowej posiadającej zalety dekoracyjno-ochronne, która przeznaczona jest do malowania oraz renowacji powierzchni ze stali, żeliwa, betonu a nawet drewna czy metalu. Wszystko zależy od zaleceń producenta. Farby te występują jako pokrycia stosowane do konkretnego podłoża, ale także jako pokrycie uniwersalne, czyli przeznaczone do pracy z różnego typu materiałami. Warstwa farby chlorokauczukowej tworzy gładką i elastyczną powłokę charakteryzującą się wysokim stopniem połysku. W związku z tym, farby te ochraniają pomalowany nimi materiał tworząc na nim pewnego rodzaju tarczę, a przy tym nadają estetyczny wygląd oraz odpowiedni kolor pomalowanej powierzchni. Można zatem powiedzieć, że łączą one przyjemne z pożytecznym.
Jak nakłada się farbę chlorokauczukową?
Jeśli chodzi o nakładanie samej farby chlorokauczukowej, to tutaj wygląda to właściwie tak samo jak podczas malowania innego rodzaju farbami. Samo nakładanie farby chlorokauczukowej odbywać się może zarówno pędzlem, wałkiem, jak i metodą natryskową. Wszystko oczywiście zależy od nas, ale także od rodzaju powierzchni oraz samego malowanego elementu. Oczywiste jest, że elementy, które posiadają miejsca trudno dostępne, najlepiej pomalować natryskiem, aby skutecznie dotrzeć do każdego fragmentu i zakamarka malowanej rzeczy. W końcu, jak zaznaczyliśmy, farba ta ma pełnić rolę ochronną. Wybierając wałek, pamiętajmy o zasadzie malowania mówiącej, że im bardziej nierówna i chropowata powierzchnia, którą zamierzamy pomalować, tym dłuższe włosie powinien mieć wałek. Jednak, jak to przy malowaniu bywa, najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, jaka będzie malowana. Chodzi o jej odpowiednie oczyszczenie, w tym także odtłuszczenie. Warto również, o ile jest taka możliwość, zmatowić powierzchnię papierem ściernym drobnoziarnistym. Z uwagi na bardzo dobrą ochronę przed korozją, jaką nadaje ten rodzaj farby, warto czasem nałożyć 2, a nawet 3 jej warstwy, aby wyeliminować ryzyko powstania rdzy.
Gdzie warto użyć farby chlorokauczukowej?
Farba chlorokauczukowa, jak już wspomnieliśmy, nadaje się do malowania różnych powierzchni, szczególnie tych występujących na zewnątrz. Mogą być to elementy metalowe albo żeliwne, a nawet całe konstrukcje wykonywane z takich materiałów. Farbami tymi malować możemy również podłoża betonowe oraz tynki cementowo-wapienne, a nawet drewno. Warto używać farb chlorokauczukowych na urządzenia czy konstrukcje szczególnie narażone na działanie warunków atmosferycznych. Farba ta świetnie zabezpiecza także przed uszkodzeniami mechanicznymi albo działaniem wody, kwasów czy zasad. Farba ta charakteryzuje się również niską przepuszczalnością pary wodnej, a ze względu na dużą odporność na działanie chemikaliów, warto użyć jej w środowisku silnie zanieczyszczonym. Bez obaw można nią także pokrywać podłoża mineralne.
Jeśli chodzi o konkretne przykłady zastosowania farb chlorokauczukowych, to można nimi malować konstrukcje budowlane, różnego typu ogrodzenia, balustrady, urządzenia i maszyny mechaniczne, podłoża betonowe, tynki cementowo-wapienne oraz inne elementy, które są szczególnie narażone na ścieranie.