akcesoria do piaskowania

Odpowiednie zabezpieczenie powierzchni przed korozją wymaga zastosowania specjalnych technik oraz profesjonalnych urządzeń. Należą do nich piaskarki umożliwiające dokładne czyszczenie wybranego elementu materiałem ściernym pod postacią strumienia cieczy lub sprężonego powietrza. Przyjrzyjmy się akcesoriom niezbędnym do procesu piaskowania.

Węże do piaskowania

Niezbędnymi elementami w procesie piaskowania są węże łączące piaskarkę z dyszami. Wykonane są z mieszanki antystatycznej gumy naturalnej z syntetyczną. Dzięki takiemu składowi węże są odporne na ścieranie, warunki atmosferyczne, ozon czy nakłuwania. Występują w różnych rozmiarach i średnicach wewnętrznych oraz są stosowane do agresywnych ścierniw, jak np. węglik krzemu, korund lub ścierniwa staliwne.

Dysze do piaskowania

Budowa, kształt i właściwości dysz zależą od ich przeznaczenia oraz powierzchni, którą chcemy piaskować. Wykonane są z węglika wolframu, krzemu lub boru i pokryte gumą, co zapewnia im doskonałą wytrzymałość i odporność na ścieranie. Dysze posiadają różne średnice, rodzaje i wielkości gwintów oraz wartości ciśnienia wylotowego w zależności od charakteru prac, które zamierzamy wykonać. Występują w wersji płaskiej, standardowej, zakrzywionej, przez co idealnie dostosowują do rodzaju strumienia oraz są w stanie dotrzeć w ciasne i trudno dostępne miejsca.

Pistolety i zawory

Często używanym podczas piaskowania elementem są pistolety. Mogą mieć różną siłę nacisku, parametry oraz budowę. Wykonanie, kształt i właściwości pistoletów zależą od ich przeznaczenia oraz rodzaju ścierniwa. Istotną rolę odgrywają również zawory, które dozują ścierniwo. Pozwalają one na precyzyjne porcjowanie odpowiedniego rodzaju ścierniw, przez co zwiększamy wydajność czyszczenia zachowując ograniczone zużycie powietrza.

Akcesoria ochronne

Oprócz podstawowych akcesoriów do piaskowania niezbędnie ważny jest również asortyment mający na celu ochronę użytkownika piaskarki i samego urządzenia. Zaliczamy do nich hełmy, rękawice, nauszniki, maski ochronne, fartuchy, filtry, folie i kombinezony. Posiadanie takiego wyposażenia to konieczny warunek do zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa oraz komfortu pracy przy piaskarce.