Człowiek malujący agregatem malarskim

Kupiliśmy wymarzone mieszkanie i nastąpił moment jego malowania. Do wyboru mamy tradycyjne pędzle i wałki. Chociaż malowanie nimi jest szybkie, sprawne i niezbyt męczące, często pozostawia nieestetyczne ślady w postaci nierówności czy pozostałości po ruchach pędzlem. Aby osiągnąć zamierzony efekt i aby ściana była idealnie gładka, skorzystaj z agregatu malarskiego. Dzięki naszemu wpisowi dowiesz się, jak go używać.

Agregat malarski czyli co?

Agregat malarski to specjalne urządzenie, które wytwarza wysokie ciśnienie. Pod jego wpływem drobne kropelki farby wtryskiwane są na konkretną powierzchnię, a sprężone powietrze rozbija farbę. W ten sposób uzyskuje się strumień okrągły lub płaski.

Urządzenia tego używa się nie tylko do malowania ścina, lecz także do:

  • blacharki
  • mebli
  • ścian zewnętrznych
  • paneli
  • sztukateri
  • ozdobnych elementów

Jak się nim posługiwać?

Malowanie agregatem bez tajemnic

Odpowiednio rozmieszaną i przygotowaną farby należy nalać do zbiornika pistoletu, wcześniej przygotowując agregat do malowania ścian. W czasie pracy urządzenia bowiem musi on uwalniać optymalny poziom ciśnienia na poziomie około 3 barów. Zanim skierujemy strumień z pistoletu na ścianę, sprawdźmy jego działanie na powierzchni testowej.

Następnie agregat malarski ustawiamy w odległości 15-20 cm od wybranej powierzchni. Ruchy przez nas wykonywane powinny mieć charakter liniowy i płynne. Uważajmy, by strumień płynął nieprzerwanie. Pamiętajmy, że zbyt duże natężenie farby przyczynia się do powstawania zacieków.

Co po malowaniu?

Dzięki malowaniu ścian za pomocą agregatu, wystarczy nałożenie tylko jednej farby, a ewentualne poprawki są niewielkie.

O agregat trzeba odpowiednio dbać. Po skończeniu pracy trzeba będzie go dokładnie wyczyścić sprzęt przy pomocy wody lub rozpuszczalnika.

Malowanie agregatem malarskim przebiega dużo sprawniej i szybciej, aniżeli tradycyjnymi metodami. Co więcej, jest dużo dokładniejsze, zwłaszcza, jeśli chcemy zmienić kolor ściany chropowatej lub ażurowej.