Farby do betonu

Beton to jeden z najważniejszych materiałów budowlanych. Elementy konstrukcyjne z betonu są solidne, wytrzymałe i trwałe, jednak jak w przypadku każdego innego tworzywa również i beton może ulegać zniszczeniu pod wpływem czasu i oddziaływania różnych czynników zewnętrznych. Jednym z preparatów zabezpieczających jest farba do betonu.

Specyfika farb do betonu

Farby do betonu to grupa produktów o właściwościach ochronnych. Ich głównym celem jest nadawanie odporności chemicznej i mechanicznej. Pozwalają na stworzenie estetycznej i łatwej do utrzymania w czystości powierzchni, co jest bardzo ważne w obiektach takich jak np. magazyny, hale produkcyjne, obiekty użyteczności publicznej itd. Farby wpływają bezpośrednio na wzmacnianie betonowych warstw, chroniąc przed działaniem wody i pary wodnej. Ich zadaniem jest również uszczelnianie i zwiększanie wytrzymałości betonu.

Większość produktów przeznaczonych do malowania betonu jest przygotowanych na bazie żywic epoksydowych. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na konieczność prawidłowego doboru farb adekwatnie do przeznaczenia oraz miejsca zastosowania betonowych elementów. Istnieje możliwość doboru odpowiednich kolorów farb, chociaż największą popularnością cieszą się farby szare, beżowe, brązowe i niebieskie.

Wybór odpowiedniego rodzaju farby, cechującej się określonymi właściwościami, jest niezwykle ważny. Należy więc w pierwszej kolejności określić swoje potrzeby, uwzględniając rzecz jasna specyfikę malowanych elementów. Inną farbę należy zastosować w przypadku betonowej fasady, zupełnie inna będzie użyta do pomalowania betonowej posadzki. Bardzo często farbami zabezpieczane są również betonowe ogrodzenia. Stosowana jest również do wykańczania wewnętrznych ścian w obiektach przemysłowych.

Jak malować farbą do betonu?

W procesie malowania farbą do betonu bardzo duże znaczenie ma odpowiednie przygotowanie podłoża. Jak już zostało wspomniane, powierzchnia musi być dokładnie oczyszczona i sucha. Po wylaniu świeżej posadzki betonowej należy odczekać nawet do ok. 4 tygodni, zanim nałożymy farbę. Farba może być nakładana pędzlem, wałkiem lub natryskiem pneumatycznym.