Farba poliuretanowa

Farby poliuretanowe znajdują zastosowanie w przemyśle, głównie stoczniowym, mechanicznym i budowlanym. Używane są do malowania metalowych, stalowych i żeliwnych konstrukcji oraz sprzętów, ale sprawdzają się również na podłożach z tynku, betonu, drewna czy tworzyw sztucznych. Przedstawiamy najważniejsze właściwości farb poliuretanowych, a także ich przykłady ich zastosowania.

Najważniejsze cechy farb poliuretanowych

Farba poliuretanowa przede wszystkim tworzy trwałą warstwę zabezpieczającą przed korozją oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Ten rodzaj farby tworzy elastyczną powłokę, odporną na ścieranie. Jest ona stosunkowo trwała, a oddziaływanie czynników zewnętrznych nie wpływa na kolor czy połysk pomalowanej powierzchni. Co więcej, wykazuje ona odporność w przypadku kontaktu z takimi substancjami jak m.in. rozpuszczalniki, oleje maszynowe czy inne środki chemiczne. Skutecznie zabezpiecza również przed działaniem wody czy promieniowania UV.

Malowanie farbą poliuretanową jest stosunkowo proste. W przypadku małych powierzchni można nakładać farbę przy pomocy zwykłego pędzla, duże obiekty malowane są z zastosowaniem natrysku pneumatycznego lub hydrodynamicznego. Co ważne, z użyciem farby poliuretanowej można konserwować powierzchnie nawet podczas okresu zimowego, o ile temperatura nie jest niższa niż -5°C. To jeden z najlepszych i najprostszych sposobów zabezpieczania powierzchni, który sprawdza się nawet w przypadku nieprzyjaznych warunków środowiskowych. Pomalowana warstwa zachowuje trwałość i właściwości przez długi czas, podobnie jak swoje walory estetyczne.

Przykłady zastosowania farby poliuretanowej

Jak już zostało wspomniane, farba poliuretanowa stosowana jest w przypadku malowania różnorodnych powierzchni, w tym przede wszystkim stalowych. To jeden z najważniejszych materiałów zabezpieczających stosowanych w fabrykach, stoczniach, a także przy budowie dróg, autostrad czy parkingów. Przy jej użyciu maluje się m.in. jachty i statki, maszyny rolnicze, urządzenia wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu, silosy, kontenery, hale stalowe, barierki, kładki i mosty itd.