Powierzchnie metalowe to wraz z drewnem, jedne z najczęściej malowanych powierzchni. Wynika to z faktu, że metal jest materiałem często wykorzystywanym podczas produkcji wielu elementów, które wykorzystuje się w różnych dziedzinach życia. Wystarczy rozejrzeć się wokół swojego domu, aby zobaczyć, jak wiele metalowych rzeczy nas otacza. Co jakiś czas większość z nich wymaga odświeżenia, czyli pomalowania. Jednak tutaj pojawia się nasze dzisiejsze pytanie: jak nakładać farby na powierzchnie metalowe? Przyjrzyjmy się bliżej tej sprawie!
Ogólne zasady malowania metalu
Metal to rodzaj materiału, który maluje się relatywnie łatwo, jednak trzeba się do takiego malowania odpowiednio przygotować. Najważniejsza sprawa to odpowiedni dobór farby. Pomijając już konkretnego producenta farb, pamiętać musimy o tym, że wybrać możemy jeden produkt, który posiada zarówno właściwości gruntujące, jak i podkładowe oraz dekoracyjne, albo osobne farby impregnujące i nawierzchniowe.
Druga sprawa to optymalne warunki do malowania powierzchni metalowych. Zalecana temperatura do takich prac malarskich wynosi od 15 do 25°C. Oczywiście jest to szczególnie ważne, jeśli malowany element lub elementy znajdują się na zewnątrz. Wtedy szczególnie musimy wybrać odpowiednią porę na malowanie. Zdecydowanie nie powinno się tego robić w wielki upał, gdy malowana powierzchnia jest mocno nagrzana. Jednak i inne warunki atmosferyczne mogą nie sprzyjać malowaniu metalu.
Warto pamiętać również o tym, aby dobrze przygotować malowaną powierzchnię. Od tego w dużym stopniu zależy skuteczność pokrycia farbą.
Narzędzia i technika
Sam proces nakładania farby na powierzchnie metalowe może przebiegać za pomocą pędzla lub wałka. Oczywiście istnieją jeszcze inne metody, ale te są najczęściej stosowane. Wybór narzędzia zależy od nas, jednak przeważnie stosuje się zasadę mówiącą, że im mniejszy i trudniej dostępny element, tym lepiej użyć mniejszego narzędzia. Zatem do malowania ukrytych zakamarków warto postawić na małe, okrągłe pędzle. Natomiast większe powierzchnie z powodzeniem pomalujemy wałkiem lub płaskim pędzlem. Pamiętajmy jednak, że jeżeli wybierzemy wałek, warto zwróć uwagę, czy nie ma zbyt dużych porów w piance. Mogą one bowiem spowodować efekt napowietrzenia nakładanej powłoki i wpłyną na jakość jej nałożenia.