malowanie proszkowe

Malowanie ścian i sufitów jest najłatwiejszym sposobem na szybkie i stosunkowo tanie odświeżenie wystroju mieszkania. Żeby cały proces przebiegał sprawnie, a efekt był zadowalający, najlepiej użyć profesjonalnego zestawu malarskiego. Jednym z jego elementów są węże, podłączane do agregatów malarskich. Jak prawidłowo wykorzystać węże malarskie o różnej budowie?

Rodzaje i budowa węży malarskich

Na rynku dostępne są węże malarskie w dwóch standardach: z gwintami 1/4” i 3/8”. Dzięki znormalizowanym końcom przyłączy oraz ciśnieniom roboczym, można je podłączać do każdego agregatu malarskiego, a w razie przetarcia lub zużycia łatwo wymienić. Modele 3/8”, o przekroju około 9,5 mm, wykorzystywane są najczęściej do nakładania szpachli. Węże 1/4” znajdują zastosowanie jako kompresory ciśnieniowe. Budowa całego węża ma bezpośredni wpływ na jego wytrzymałość – im wąż mocniejszy, tym wyższe ciśnienia może znieść. Zakute końcówki węży mogą być wykonane ze zwykłej stali lub ze stali nierdzewnej. Węże malarskie wyposażone w oplot stalowy – zarówno pojedynczy, jak i podwójny, są sztywniejsze, niż giętkie i elastyczne węże w oplocie tekstylnym.

Zastosowanie i konserwacja

Węże malarskie wykorzystywane są głównie przy malowaniu dużych powierzchni. Ich połączenie z agregatami malarskimi o znacznej sile ssącej sprawia, że praca przebiega szybko i dokładnie. Dodatkowo wykorzystanie węży dobrej jakości pozwala na malowanie farbami o różnej gęstości. Aby zapewnić jak najdłuższą eksploatację węży, należy o nie właściwie zadbać. Po zakończeniu prac trzeba je przepłukać rozpuszczalnikiem lub wodą – w zależności od rodzaju zastosowanej farby. Dodatkowo można również zastosować specjalną  poliamidową osłonę węża, która zabezpiecza przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi.