farby akrylowe

Farby akrylowe znajdują obecnie dość powszechne zastosowanie. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu stosowano je przede wszystkim do malowania elewacji budynków zlokalizowanych na terenach nadmorskich w celu zabezpieczenia przed wilgocią w powietrzu. Obecnie używane są znacznie częściej. Maluje się nimi nie tylko zewnętrzne elementy budowli, ale również wnętrza, a także różnorodne materiały, w tym drewno, tworzywa sztuczne, metalowe, a nawet podłoża mineralne.

Specyfika farb akrylowych

Pierwszą, bardzo ważną cechą farb akrylowych jest stosunkowo duża siła krycia. Co więcej, są wodoodporne i bardzo trwałe. Zachowują swój estetyczny wygląd oraz właściwości przez stosunkowo długi czas. Są również odporne na promienie słoneczne, oddziaływanie różnorakich czynników chemicznych oraz zabrudzenia. Po wyschnięciu zapewniają gładką powłokę.

Przy produkcji farb akrylowych wykorzystywany jest proces polimeryzacji. Polega on na chemicznej reakcji, podczas której cząsteczki łączą się w polimery. W ten sposób uzyskuje się żywice akrylowe, stanowiące bazę dla farb.

Do głównych właściwości farb akrylowych zaliczamy przede wszystkim specyficzne dla tego rodzaju tzw. schnięcie fizyczne. Dzięki niemu po odparowaniu rozpuszczalników tworzy się trwała, estetyczna powłoka. Jak już zostało wspomniane, farby akrylowe wykazują odporność na czynniki atmosferyczne, w tym promieniowanie słoneczne, które nie wpływa na powłokę ani destrukcyjnie, ani drażniąco. Ponadto zapewniają bardzo jednolitą powierzchnię oraz kolor, który pozostaje trwały przez wiele lat nawet pod wpływem intensywnego użytkowania danej powierzchni. Pomalowana powłoka akrylowa jest połyskująca i wytrzymała bez względu na specyfikę podłoża.

Farby akrylowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Ich zaletą jest nietoksyczność, bezpieczeństwo, a także stosunkowa łatwość aplikowania. Podczas nakładania na powierzchnię oraz wysychania nie wydzielają szkodliwych oparów czy lotnych związków, które wykazywałyby szczególnie niebezpieczny wpływ na ludzkie zdrowie czy środowisko naturalne.